Igyekszem elkerülni a dogmatizmust, meg a csőlátást, ennek ellenére könnyen lehet, hogy nem voltam, vagy nem is vagyok kellően hideg fejű, amikor a Tesláról van szó.
Mentségemre szóljon, hogy korábban is, – amikor nyilvánosan keresztre lett mindenki feszítve, aki kritizálta Első Igazmondó Szent Elont –, ugyanazt gondoltam róla, és most is, amikor hirtelen megvilágosodott a világ sajtója, ugyanazt gondolom róla.
Egy javíthatatlan hazudozó, aki felépítette a világ eddig látott legnagyobb piramisjátékát, azon mottó szerint, hogy ha elég nagyra fújod a lufit, akkor mindenki érdeke lesz, hogy ne durranjon.
Évekig érinthetetlen volt, minden hatóság előtt. Évekig ünnepeltette magát a sajtóban. Évekig nem mert a rengeteg sötét manipulációja ellen szólni senki. A Tesla teljes üzleti modellje hazugságok, állami pénzek és félrevezetések sűrű és szinte áttekinthetetlen hálójából áll, amiből egy minta rajzolódik ki konzekvensen: minden szabály arra van, hogy át legyen hágva. Ha segít abban, hogy a konkurensek lépéshátrányban legyenek, akkor remek, ha akadályozza a Tesla érdekeit a legcsekélyebb mértékben is, akkor egyszerűen nem kell figyelembe venni az adott törvényt, a hatóságok úgyis tökéletesen tehetetlenek.
Számomra hátborzongató, hogy milyen gyorsan és mennyire ellenállás nélkül tartunk a tech feudalizmus korszakába, ahol a politika nem más, mint egy egyre röhejesebbé váló színház, amiről lassan mindenki sejti, hogy nem más, mint a szórakoztató egysége az életnek, amelyet azok tartanak fent, akik nem akarnak kijönni a napra, ugyanakkor valójában mindent eldöntenek. Egyetlen szerencsénk, hogy ez a pojáca annyira nárcisztikus, hogy nem bír magával, és még szerepelni is akar.
Miközben lassan de biztosan ereszt a lufija, a visszaéléseinek sora olyan hosszú, hogy naponta lehetne súlyos következményekkel fenyegetni. Ezért kényelmes, sőt, szükséges számára, hogy szerepvállalásával tompítsa, kiherélje, felvizezze azt a maradék felügyeletet is, amivel eddig sem túl hatékonyan próbálták szabályozni a Teslát.
A Handelsblatt csokorba szedte azokat a praktikákat, amiket a céget közelről figyelők évek óta borzongva néznek. Amikor fontos Elon számára, hogy adatot szolgáltasson valamilyen eseményről, akkor minden lényeges momentum kiolvasható bármelyik autójából. Mindegy, hogy felrobbantották, kiégették, vagy vandalizmus áldozata lett. Az utolsó másodpercig meg van minden, ami az esemény rekonstruálásához kell. Érdekes.
Amikor egy halálos kimenetelű baleset történik egy Teslával, és a jelek arra mutatnak, hogy az autónak szerepe lehetett a bekövetkezett tragédiában, akkor az adatok nem találhatóak meg, és hatósági megkeresésre sem reagálnak megfelelően a Tesla részéről. Nem hogy európai hatóságoknak nem szolgáltat kielégítően adatot a cég, még a nagy hatalmú NHTSA is csak rohan az események után. Régóta hangoztatják a kritikusok, és egyre kevésbe lehet félrenézni: a Tesla a törvények felett áll.
Nem szeretnék olyan világban élni, ahol teljes és totális kiszolgáltatottságban van nem csak az átlag polgár, de még az azokat kordában tartani hivatott hatóság is a tech cégek monopóliumaival szemben. A kényelmünkkel és a naivitásunkkal fektetjük le az utat ehhez.
Semmilyen politikai aspektust nem szeretnék beemelni ebbe az írásba, egyes egyedül Musk szerepvállalását és határtalan kártékonyságát hangsúlyozom, ugyanakkor kiemelném, hogy azokat a kreténeket, akik feljogosítva érzik magukat arra, vandálkodjanak, még inkább elítélem.
Handelsblatt cikk itt. Érdemes elolvasni.